
Moterys nuo seniausių laikų darė įtaką pasauliui – tiek moksle, politikoje, mene, tiek socialiniuose judėjimuose. Šiame straipsnyje pristatome garsiausias moteris, kurios pakeitė istorijos eigą ir paliko neišdildomą pėdsaką žmonijos raidoje.
1. Kleopatra (69–30 pr. Kr.)
Egipto karalienė, valdžiusi viena sudėtingiausių epochų istorijoje. Ji buvo diplomatiška, išsilavinusi ir gebėjo išlaikyti Egipto nepriklausomybę Romos imperijos spaudime. Kleopatra garsėjo kaip viena įtakingiausių ir protingiausių moterų senovės pasaulyje.
2. Žana d’Ark (1412–1431)
Prancūzijos nacionalinė didvyrė, dar būdama paauglė vadovavo prancūzų kariams Šimtametiniame kare. Ji tapo įkvėpimo šaltiniu šimtmečiams ir simbolizuoja drąsą, tikėjimą bei moters gebėjimą vadovauti.
3. Marija Kiuri (1867–1934)
Pirmoji moteris, laimėjusi Nobelio premiją – ir vienintelė, gavusi ją dviejose skirtingose srityse: fizikoje ir chemijoje. Marijos atradimai radioaktyvumo srityje pakeitė mediciną ir mokslą visam laikui.
4. Emmeline Pankhurst (1858–1928)
Didžiosios Britanijos sufražistė, kuri vadovavo moterų teisių judėjimui ir kovojo už balsavimo teisę moterims. Jos veiksmai paskatino pokyčius, atvedusius prie lygiateisiškumo pagrindų demokratinėse šalyse.
5. Frida Kahlo (1907–1954)
Meksikiečių menininkė, kurios saviti autoportretai išreiškė skausmą, identitetą ir feminizmą. Ji tapo kultūriniu simboliu, įkvėpusiu kartas moterų būti savimi, drąsiomis ir kūrybingomis.
6. Malala Yousafzai (g. 1997)
Pakistano mergina, kovojanti už mergaičių švietimą, išgyvenusi Talibano išpuolį. Tapusi jauniausia Nobelio taikos premijos laureate, Malala simbolizuoja švietimo galią ir moterų teisę mokytis.
7. Margaret Thatcher (1925–2013)
Pirmoji Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė, vadinta „Geležine ledi“. Thatcher pakeitė šalies ekonomiką, sustiprino konservatyvią politiką ir tapo viena ryškiausių XX a. politikių.
8. Simone de Beauvoir (1908–1986)
Prancūzų filosofė, rašytoja ir feministė. Knyga „Antroji lytis“ tapo feminizmo pagrindiniu veikalu. Jos mintys paskatino milijonus moterų visame pasaulyje kovoti už savo teises.
9. Rosa Parks (1913–2005)
Amerikietė, pradėjusi kovą už afroamerikiečių pilietines teises, atsisakiusi atsistoti autobuse. Jos veiksmas išprovokavo judėjimą, kuris pakeitė rasinių santykių kryptį JAV.
10. Greta Thunberg (g. 2003)
Jaunoji Švedijos klimato aktyvistė, įkvėpusi pasaulinį judėjimą už aplinkosaugą. Jos kalbos Jungtinėse Tautose ir protestai iškėlė klimato krizės klausimą į pirmąjį pasaulio dėmesio planą.
Išvada
Šios moterys įrodė, kad lyderystė, drąsa ir ryžtas nepriklauso nuo lyties. Jų gyvenimo istorijos – tai įkvėpimas kiekvienam iš mūsų. Nepamirškime jų indėlio ir toliau skatinkime moterų aktyvumą visose gyvenimo srityse.