
Johnas Herbertas Dillingeris (1903 m. birželio 22 d. – 1934 m. liepos 22 d.) buvo vienas žymiausių Amerikos nusikaltėlių, išgarsėjęs 1930-aisiais kaip bankų plėšikas ir nusikaltėlių gaujos lyderis. Jo pavardė tapo legenda – tiek dėl jo įžūlių nusikaltimų, tiek dėl gebėjimo pabėgti nuo policijos, o taip pat dėl visuomenės romantizuoto požiūrio į jį kaip į „liaudies didvyrį“.
Ankstyvas gyvenimas
Johnas Dillingeris gimė 1903 m. Indianapolyje, Indianos valstijoje. Jo motina mirė, kai jam buvo vos ketveri, o jo tėvas buvo griežtas ir konservatyvus žmogus. Paauglystėje Dillingeris jau buvo įsitraukęs į smulkius nusikaltimus. 1924 m., vos 21 metų amžiaus, jis buvo suimtas už apiplėšimą ir nuteistas 10–20 metų kalėjimo bausme. Ši patirtis, kaip manoma, tik dar labiau paskatino jo kriminalinį kelią – būtent kalėjime jis susipažino su būsimais gaujos nariais.
Nusikalstamos veiklos pradžia
1933 m. išėjęs iš kalėjimo, Dillingeris pradėjo intensyvią nusikalstamą veiklą. Jis suformavo ginkluotą grupuotę, kuri tapo žinoma kaip viena pavojingiausių to meto gaujų. Dillingerio gauja įvykdė daugiau nei tuziną bankų apiplėšimų visose Vidurio Vakarų valstijose (Illinois, Indiana, Ohio, Wisconsin, ir kt.). Jų veiksmai buvo drąsūs, greiti, kruopščiai suplanuoti, o Dillingeris įgijo reputaciją dėl šalto proto ir netgi džentelmeniško elgesio su civilių liudininkais.
Pabėgimai ir slapstymasis
Vienas garsiausių Dillingerio žygdarbių įvyko 1934 m., kai jis pabėgo iš kalėjimo Crovn Pointe, Indianos valstijoje, naudodamasis tariamai mediniu (galbūt net dirbtiniu) pistoletu, kurį nukreipė į sargus. Jis pagrobė šerifo automobilį, taip pažeisdamas valstijos įstatymą ir tapdamas Federalinio tyrimų biuro (FTB) ieškomu asmeniu. Tai buvo reikšminga – iki tol FTB (tuomet dar vadinamas „Bureau of Investigation“) neturėjo įgaliojimų kovoti su vietiniais nusikaltimais.
Dillingeris keitė savo išvaizdą plastinėmis operacijomis, naudojo netikrus dokumentus, tačiau net ir tai nepadėjo ilgai išlikti nepastebėtam.
Žūtis prie „Biograph“ kino teatro
1934 m. liepos 22 d., po intensyvių paieškų, FTB agentai apsupo Dillingerį prie „Biograph“ kino teatro Čikagoje. Jų informatorė – Ana Cumpănaș, dar žinoma kaip „Motina Ana“ arba „Moteris raudonais drabužiais“, – pranešė, kur Dillingeris lankysis. Išeidamas iš kino teatro, jis buvo nušautas gatvėje. Oficiali versija teigia, kad jis bandė pabėgti, tačiau buvo pašautas keturis kartus, vienas iš šūvių buvo mirtinas.
Palikimas
Johnas Dillingeris tapo legenda dar būdamas gyvas, o jo mirtis tik dar labiau sustiprino jo mitą. Nors buvo žiaurus nusikaltėlis, daug kas jį romantizavo kaip kovotoją prieš sistemą – ypač Didžiosios depresijos laikais, kai daugelis amerikiečių jautėsi išduoti bankų ir valdžios. Jo istorija įkvėpė knygas, filmus, dainas ir televizijos laidas.
Tarp žymiausių kūrinių – filmas „Public Enemies“ (2009), kuriame Dillingerio vaidmenį atliko Johnny Deppas.
Įdomūs faktai:
Dillingeris buvo laikomas „Viešuoju priešu Nr. 1“ – tai buvo nauja sąvoka, kurią įvedė J. Edgar Hoover, FTB vadovas.
Jis padarė veido plastinę operaciją, siekdamas pasikeisti tapatybę.
Dillingerio kapas yra Indianapolio „Crown Hill“ kapinėse – ir yra buvę atvejų, kai žmonės bandė iškasti jo kūną, tikėdami sąmokslo teorijomis, kad jis vis dėlto išgyveno.