
Įvadas
Alvinas Francis Karpis, dar žinomas pravarde „Creepy“ dėl savo šiurpaus šypsnio, buvo vienas žymiausių JAV nusikaltėlių Didžiosios depresijos laikotarpiu. Jis garsėjo kaip ilgametis „Ma Barker“ gaujos narys ir buvo paskutinysis iš JAV federalinio tyrimų biuro (FBI) sąrašo „Public Enemy #1“ (lietuviškai – „Viešasis priešas nr. 1“), kuris buvo sugautas gyvas. Jo pavardė ir paveldas intriguoja daugelį ne tik JAV, bet ir Lietuvoje, nes jis buvo lietuvių emigrantų sūnus.
Ankstyvasis gyvenimas
Alvinas Karpis gimė 1907 m. rugpjūčio 10 d. Montrealyje, Kvebeke, Kanadoje, tačiau netrukus jo šeima persikėlė į Toledą, Ohajo valstijoje, JAV. Jo tėvai buvo lietuvių emigrantai – tėvas dirbo geležinkelyje, o motina rūpinosi šeima. Augęs neturtingoje aplinkoje ir patyręs socialinę atskirtį, Karpis dar paauglystėje pasuko į nusikalstamą gyvenimo kelią.
Pirmieji nusikaltimai
Jau paauglystėje Karpis pradėjo vogti automobilius, laužtis į namus ir užsiiminėti kontrabanda. Būdamas vos 19-os, jis buvo įkalintas dėl vagystės ir 1926 m. atsidūrė Kanzaso valstijos kalėjime. Būtent čia jis susitiko kitus nusikaltėlius, su kuriais užmezgė ryšius, turėjusius įtakos visam jo likusiam gyvenimui.
„Ma Barker“ gauja
1930-ųjų pradžioje Karpis prisijungė prie „Ma Barker“ gaujos, vadovaujamos Katherine „Ma“ Barker ir jos sūnų. Ši gauja garsėjo ginkluotais apiplėšimais, įkaitų paėmimais bei žiaurumu. Karpis tapo vienu iš pagrindinių gaujos strategų ir lyderių.
Vienas žymiausių jų nusikaltimų buvo 1933 m. atliktas William Hamm, alaus daryklos paveldėtojo, pagrobimas bei 1934 m. Edward Bremer, bankininko ir prezidento Roosevelto pažįstamo, pagrobimas. Už šiuos įkaitų paleidimus gauja gavo šimtus tūkstančių dolerių išpirkų – tai buvo milžiniški pinigai to meto ekonomikos krizės laikotarpiu.
Sugavimas ir įkalinimas
1936 m. gegužės 1 d. FBI agentai, vadovaujami paties J. Edgar Hoover, sugavo Alviną Karpį Naujajame Orleane. Tai buvo vienintelis kartas, kai Hoover asmeniškai dalyvavo sulaikymo operacijoje. Skirtingai nei kiti žinomi tuo metu veikę nusikaltėliai, tokie kaip John Dillinger, „Baby Face“ Nelson ar „Pretty Boy“ Floyd, Karpis nebuvo nušautas – jis buvo sulaikytas gyvas.
Jis buvo nuteistas 26 metams kalėjimo – ilgiausiam bausmės laikotarpiui iš visų „Viešųjų priešų“. Didelę dalį bausmės jis praleido garsiajame Alkatraso kalėjime, kur tapo vienu iš ilgiausiai ten kalėjusių kalinių.
Vėlesni metai ir mirtis
Po 26 metų kalėjimo Karpis buvo paleistas 1969 m. ir išsiųstas į Kanadą, nes nebebuvo JAV pilietis. Vėliau jis apsigyveno Ispanijoje. Ten jis parašė dvi autobiografines knygas – „The Alvin Karpis Story“ ir „Public Enemy Number One“, kuriose atvirai pasakoja apie savo gyvenimą, nusikaltimus, santykius su FBI ir kitas detales.
1979 m. rugpjūčio 26 d. jis mirė Ispanijoje, būdamas 72 metų. Oficialiai – dėl natūralių priežasčių, tačiau kai kurios versijos mini galimą perdozavimą.
Paveldas ir lietuviškos šaknys
Nors Alvinas Karpis niekada nebuvo gyvenęs Lietuvoje, jo pavardė ir kilmė neabejotinai siejasi su lietuviška diaspora. Karpio istorija yra priminimas apie tai, kaip skirtingi gyvenimo keliai gali susiklostyti emigrantų vaikams. Jo atvejis – vienas iš liūdnesnių, tačiau istoriniu požiūriu itin reikšmingas.
Įdomūs faktai
J. Edgar Hoover’as asmeniškai dalyvavo jo sulaikyme – tai vienintelis toks atvejis jo karjeroje.
Karpis buvo vienas iš nedaugelio Alkatraso kalinių, turėjusių leidimą groti gitara ir mokytis muzikos.
Jis pažinojo Charles’ą Mansoną – vieną garsiausių XX a. nusikaltėlių, su kuriuo kalėjime dalijosi muzikinėmis žiniomis.
Išvada
Alvinas „Creepy“ Karpis – viena iš įdomiausių figūrų JAV kriminalinėje istorijoje. Jo lietuviškos šaknys dažnai nustebina žmones, kurie domisi mafijos ir nusikalstamų organizacijų istorija. Nors jo gyvenimas buvo paženklintas smurto ir nusikaltimų, jis taip pat atspindi sudėtingą XX a. pradžios Amerikos socialinį peizažą – laikotarpį, kai nusikaltimas dažnai buvo vienintelis kelias iš skurdo tiems, kurie jautėsi atstumti.