
Adolfas Hitleris – viena prieštaringiausių ir tragiškiausių XX amžiaus figūrų. Jis tapo Vokietijos diktatoriumi, nacionalsocialistinės partijos (NSDAP) lyderiu ir vienu iš pagrindinių Antrojo pasaulinio karo iniciatorių. Nors apie jo politinę veiklą žino daugelis, yra daugybė mažiau žinomų ir netikėtų faktų apie jo asmeninį gyvenimą, įpročius ir pomėgius.
1. Hitleris svajojo būti menininku
Adolfas Hitleris jaunystėje svajojo tapti dailininku. Jis du kartus bandė įstoti į Vienos dailės akademiją, tačiau abu kartus buvo atmestas dėl nepakankamo talento figūriniam piešimui. Jo susižavėjimas menu niekada neišblėso – Hitleris kolekcionavo paveikslus ir mėgo architektūrą. Kai kuriuose muziejuose vis dar saugomi jo piešiniai.
2. Buvo vegetaras
Nors tai daug kam gali pasirodyti netikėta, Hitleris buvo vegetaras. Pasak artimų bendradarbių, jis vengė mėsos dėl sveikatos ir etinių priežasčių. Jo valgiaraštyje dažniausiai būdavo daržovių patiekalai, sriubos, vaisiai ir sultys. Tačiau yra ginčų, ar jis visuomet griežtai laikėsi vegetariškos mitybos.
3. Turėjo fobijų ir keistų įpročių
Hitleris turėjo daug fobijų ir įpročių. Jis bijojo stomatologų, labai rūpinosi savo sveikata ir vartojo daugybę vaistų – kai kurie istorikai teigia, kad jam buvo duodama net iki 30 tablečių per dieną. Be to, jis dažnai kentė nuo meteorizmo (dujų kaupimosi žarnyne) ir nemigos.
4. Niekuomet nebuvo išrinktas absoliučia dauguma
Nors Hitleris 1933 metais tapo Vokietijos kancleriu, jis niekuomet nelaimėjo rinkimų su absoliučia balsų dauguma. NSDAP gavo daugiausia balsų, tačiau neužsitikrino daugumos Reichstage. Valdžią jis perėmė legaliai, tačiau vėliau įtvirtino diktatūrą pasitelkdamas bauginimą, propagandą ir smurtą.
5. Jo asmeninis vairuotojas – liudytojas istorijoje
Hitlerio ilgametis vairuotojas Erichas Kempka buvo vienas iš žmonių, mačiusių fiurerį paskutinėmis jo gyvenimo dienomis. Jis padėjo sudeginti Hitlerio kūną pagal jo nurodymus, kad šis nepatektų sovietų rankoms. Kempka vėliau liudijo Niurnbergo teisme.
6. Paskutinės gyvenimo dienos praleistos bunkeryje
Hitleris paskutines savo gyvenimo savaites praleido po Berlyno žeme esančiame Führerbunker (fiurerio bunkeryje). Jame 1945 m. balandžio 30 d. jis nusižudė kartu su ką tik vedusia žmona Eva Braun. Prieš mirtį jis davė įsakymą sudeginti jų kūnus.
7. Turėjo vieną sėklidę?
Jau seniai sklinda gandai, kad Hitleris galėjo turėti tik vieną sėklidę. Nors tai nėra visiškai įrodyta, kai kurie dokumentai ir sovietų gydytojų ataskaitos teigia, kad tai gali būti tiesa. Tačiau šis faktas tebėra ginčytinas.
8. Mylėjo šunis, ypač – vokiečių aviganę
Hitleris labai mylėjo gyvūnus, ypač šunis. Jo labiausiai mylėta augintinė buvo vokiečių aviganė vardu Blondi, kuri net gyveno kartu su juo bunkeryje. Nacių propaganda taip pat dažnai naudojo šuns įvaizdį, kad parodytų fiurerio „žmogiškąją“ pusę.
9. Buvo priklausomas nuo stimuliantų
Hitleris gausiai vartojo stimuliantus, įskaitant metamfetaminą. Jo asmeninis gydytojas Theodoras Morellas skirdavo jam įvairius medikamentus – vitaminus, skausmą malšinančius vaistus, hormonus ir netgi narkotikus. Ši priklausomybė galėjo paveikti jo sprendimus karo metu.
10. Istorikai ginčijasi dėl jo palikimo
Nors Hitlerio veiksmai sukėlė milžinišką žalą pasauliui, jo įtaka istorijai yra nenuginčijama. Jis paliko tamsų pėdsaką Europos ir pasaulio istorijoje – nuo holokausto iki Antrojo pasaulinio karo siaubo. Šiandien mokslininkai vis dar tiria jo asmenybę ir psichologiją, siekdami suprasti, kaip toks žmogus galėjo įgyti tokią valdžią.
Išvada
Adolfo Hitlerio gyvenimas buvo pilnas prieštaravimų. Jis buvo žmogus su meniška praeitimi, bet tapo vienu žiauriausių diktatorių istorijoje. Jo asmenybė, įpročiai ir sprendimai iki šiol domina istorikus, psichologus ir plačiąją visuomenę. Šie įdomūs faktai leidžia pažvelgti į jo gyvenimą kiek kitaip – ne tik per ideologinę, bet ir per žmogišką prizmę.