
Knygos yra žmonijos atmintis. Nuo seniausių laikų jos padėjo perduoti žinias, formavo vertybes, skatino mąstyti ir jausti giliau. Nors „geriausių visų laikų knygų“ sąrašas gali būti subjektyvus ir priklausyti nuo kultūrinių, asmeninių ar literatūrinių kriterijų, vis dėlto kai kurie kūriniai peržengė laiko ir erdvės ribas – jie išlaikė vertę ir aktualumą šimtmečius.
Kriterijai, pagal kuriuos vertinamos „geriausios“ knygos
Norint sudaryti objektyvesnį sąrašą, svarbu atsižvelgti į kelis aspektus:
Literatūrinė vertė – kalbos grožis, pasakojimo struktūra, stiliaus savitumas.
Istorinė reikšmė – ar kūrinys turėjo įtakos istorijos eigai, idėjų raidai?
Universalumas – ar knyga aktuali įvairioms kartoms, tautoms, kultūroms?
Įtaka literatūrai – kiek kūrinys įkvėpė kitus autorius?
Skaitytojų meilė – ar knyga iki šiol skaitoma, perleidžiama, ekranizuojama?
Remiantis šiais kriterijais, štai sąrašas knygų, kurios neretai įvardijamos kaip geriausios visų laikų.
1. Miguel de Cervantes – Don Kichotas (1605, 1615)
Šis ispanų literatūros šedevras laikomas pirmuoju moderniu romanu. Don Kichoto kelionės kovoje su „vėjo malūnais“ tapo alegorija apie idealizmą ir realybės susidūrimą. Tai ne tik satyra, bet ir gili meditacija apie žmogaus prigimtį.
2. Lev Tolstojus – Karas ir taika (1869)
Epiniu mastu parašytas romanas apima Napoleono karų laikotarpį ir gilų veikėjų psichologinį portretavimą. Tai filosofinis, istoriškai tikslus ir meniškai neprilygstamas kūrinys, kuriame nagrinėjami likimo, laisvės, meilės ir pareigos klausimai.
3. Homeris – Odisėja (~VIII a. pr. Kr.)
Vienas seniausių Europos literatūros paminklų. Odisėjo kelionė namo iš Trojos karo – tai mitologinė, tačiau labai žmogiška istorija apie atkaklumą, gudrumą, išbandymus ir ilgesį.
4. George Orwell – 1984 (1949)
Orwello distopinis romanas apie totalitarinę visuomenę išlieka šiurpiai aktualus ir šiandien. Tai perspėjimas apie cenzūrą, propagandą, sekimą ir žmogaus laisvės praradimą.
5. Fiodoras Dostojevskis – Nusikaltimas ir bausmė (1866)
Psichologinio romano meistras Dostojevskis šiame kūrinyje nagrinėja kaltės, atgailos ir moralės temas. Pagrindinio veikėjo Raskolnikovo vidinis konfliktas atskleidžia žmogaus sielos gelmes.
6. Gabriel García Márquez – Šimtas metų vienatvės (1967)
Šis magiškojo realizmo šedevras perteikia ištisos šeimos istoriją fantastiškame Makondo mieste. Márquezas supina realybę ir magiją, politinę istoriją ir žmogiškus jausmus.
7. J. R. R. Tolkien – Žiedų valdovas (1954–1955)
Vienas garsiausių fantastinės literatūros kūrinių, sukūręs ištisą mitologiją. Tai ne tik pasaka apie gėrio ir blogio kovą, bet ir filosofinė istorija apie valdžią, draugystę, auką.
8. Jane Austen – Puikybė ir prietarai (1813)
Šis romanas – subtili visuomenės analizė, išreiškianti meilės, klasės ir individualumo temas. Austen išsiskiria ironija, jautrumu ir literatūriniu stiliumi, kuris žavi jau daugiau nei du šimtus metų.
9. Franz Kafka – Procesas (1925)
Absurdas, biurokratija, kaltės jausmas – tai temos, kurios puikiai atsispindi šiame modernistiniame romane. Kafka tapo simboliu XX a. žmogaus egzistencinio nerimo.
10. Harper Lee – Nežudyk strazdo giesmininko (1960)
Šis amerikiečių romanas – galinga istorija apie rasizmą, sąžinę ir teisingumą. Tai jautri ir išmintinga istorija, kuri paliečia tiek jaunus, tiek vyresnius skaitytojus.
Garbės paminėjimai:
Dantė – Dieviškoji komedija
William Shakespeare – Hamletas
Marcel Proust – Prarasto laiko beieškant
Herman Melville – Moby Dickas
Mary Shelley – Frankenšteinas
Victor Hugo – Vargdieniai
Antoine de Saint-Exupéry – Mažasis princas
Česlovas Milošas – Pavergtas protas
Pabaigai
Nors kiekvienas skaitytojas turi savo mėgstamiausią knygą, yra tam tikri kūriniai, kurie išlieka universaliai reikšmingi ir skaitomi ištisus dešimtmečius ar šimtmečius. Šios knygos formavo kultūrą, skatino mąstyti, keitė gyvenimus ir įkvėpė milijonus žmonių visame pasaulyje. Skaityti jas – tai ne tik pažinti literatūrą, bet ir patį žmogų.