
Lietuva dažnai minima kaip auganti technologijų ir inovacijų šalis, tačiau net ir pačioje Lietuvoje daugeliui gyventojų nežinomi kai kurie reikšmingi pasiekimai ir pasaulinio lygio sprendimai, gimę čia, Lietuvoje. Šiame straipsnyje apžvelgsime mažiau žinomas, bet ypač įdomias ir reikšmingas Lietuvos inovacijas.
1. Lietuvių kuriami kvantiniai kompiuterių komponentai
Vilniuje įsikūrusi įmonė „Light Conversion“ – viena pasaulio lyderių ultratrumpųjų lazerinių impulsų technologijose. Jų gaminami femtosekundiniai lazeriai naudojami kvantinių kompiuterių kūrimui, pažangiai medicininei diagnostikai, mikroschemų litografijai ir net kosminių tyrimų įrangai.
Daug lietuvių net nežino, kad jų gaminami lazeriai naudojami NASA, CERN ir garsiausiuose pasaulio universitetuose, įskaitant MIT bei Oksfordą.
2. Dirbtinis intelektas, padedantis aptikti vėžį
Bendrovė „Oxipit“ sukūrė vieną pažangiausių pasaulyje medicininių vaizdų analizės sistemų, gebančių naudoti dirbtinį intelektą rentgeno nuotraukų interpretavimui. Jų sprendimas ne tik atpažįsta plaučių ligas su dideliu tikslumu, bet ir leidžia gydytojams sutelkti dėmesį į sudėtingesnius atvejus.
2023 m. „Oxipit“ tapo pirmąja pasaulyje įmone, gavusia leidimą visiškai automatizuotai diagnozuoti rentgeno nuotraukas be gydytojo įsikišimo – tai reikšmingas proveržis medicinoje.
3. Mikrobangų technologijos iš Kauno – kosmose
KTU mokslininkai kartu su verslo partneriais sukūrė itin mažus ir efektyvius mikrobangų komponentus, kurie buvo naudojami Europos kosmoso agentūros (ESA) misijose. Lietuvoje sukurtos detalės prisidėjo prie zondų, tyrinėjančių Marsą ir kitas planetas, veikimo.
Maža, bet galinga – taip galima apibūdinti šią inovaciją, apie kurią retas lietuvis yra girdėjęs.
4. Skaitmeninė diplomatija – „iGovTech“ ir lietuviška e-valstybė
Lietuva viena iš nedaugelio šalių, kurios siūlo „e. rezidentystės“ galimybę ir aktyviai eksportuoja viešojo sektoriaus skaitmenizavimo sprendimus. Lietuvių „iGovTech“ platformos (pavyzdžiui, „Electronic Residency“ bei pažangi el. balsavimo sistemos architektūra) naudojamos ar testuojamos kitose valstybėse – nuo Moldovos iki Afrikos valstybių.
5. Lietuvių sukurti jutikliai padeda stebėti klimato kaitą
Lietuvių startuolis „Blue Ocean Robotics“, kartu su mokslininkais iš Vilniaus universiteto, sukūrė pažangius vandenyno jutiklius, galinčius fiksuoti net menkiausius pokyčius klimato sąlygomis, pavyzdžiui, CO₂ koncentracijos ar temperatūros kitimus. Tokie jutikliai jau naudojami Arkties tyrimuose.
6. 3D spausdinimo inovacijos biomedicinoje
Bendrovė „Vital3D“ dirba su pažangiu 3D bioprintingu – tai technologija, leidžianti spausdinti žmogaus audinius. Jų tyrimai orientuoti į odos ląstelių spausdinimą, kuris ateityje gali būti naudojamas nudegimų gydymui ir regeneracinei medicinai.
Nors tokie projektai dar ankstyvoje stadijoje, lietuvių darbas jau pripažintas tarptautiniuose tyrimų institutuose.
7. Miestų „skaitmeniniai dvyniai“ – inovacijos urbanistikai
Startuolis „CityNow“ kuria skaitmeninius Lietuvos miestų modelius – vadinamuosius „digital twins“, kurie leidžia planuotojams realiu laiku matyti, kaip atrodytų miestai su naujais pastatais, infrastruktūros pokyčiais ar transporto srautais. Ši technologija padeda taupyti milijonus eurų miesto planavimo procese ir jau domina užsienio miestus.
8. „Neurotechnology“ – biometriniai sprendimai pasauliui
Lietuvos įmonė „Neurotechnology“ yra viena svarbiausių biometrinių technologijų kūrėjų pasaulyje. Jų kuriamos veido, pirštų, akies rainelės atpažinimo sistemos naudojamos daugiau nei 140 šalių. Įmonė aktyviai prisideda prie pasaulinės saugumo infrastruktūros vystymo.
Tai tikras Lietuvos aukštųjų technologijų flagmanas, apie kurį vis dar mažai kalbama viešumoje.
Pabaigai
Lietuva – tai ne tik krepšinis ir cepelinai. Mūsų šalyje gimsta technologijos, kurios keičia pasaulį – nuo medicinos ir kosmoso iki klimato stebėsenos ir miestų planavimo. Daugelis šių inovacijų kuriamos tyliai, toli nuo viešosios erdvės dėmesio, tačiau jų įtaka globali. Galbūt atėjo laikas didžiuotis ne tik savo istorija, bet ir ateitimi, kuri gimsta čia pat – Lietuvoje.